Var i hela världen finns SWEA?

sillsemlabilarkaviarknäckebrödchoklad

 

Kontakt-Sweor är SWEAs förlängda arm på orter där det ännu inte finns avdelningar. Dessa orter är markerade i rött. Skriv ett e-mail till kontaktswea@swea.org och ange på vilken ort du vill komma i kontakt med en Swea. Kontakt-Sweorna kan ställa upp och svara på enkla frågor om orten och är länkar i vårt världsvida SWEA-nätverk.
 

Att starta ny SWEA-avdelning
För dig som är intresserad av att starta en ny SWEA avdelning har vi tagit fram en "kom-ihåg-lista" som i stora drag beskriver hur du går tillväga. Här finns också en "Ansökan om att bilda en ny avdelning" som kan laddas ner, fyllas i och skickas in till SWEA kansli. Kontakta gärna kansliet, office@swea.org eller telefon +1 760 918 9653 för ytterligare information och tips om hur du startar en SWEA-avdelning.
 
Kom-ihåg-lista

Ansökan att bilda ny SWEA-avdelning

 

Vi inom SWEA uppskattar kontakt med omvärlden. Våra e-postadresser på hemsidan kan däremot inte användas för massutskick i försäljningssyfte.

För information om annonsering internationellt i medlemstidningen SWEA Forum,
på hemsidan www.swea.org eller på www.sweaguiden.com ber vi er e-posta:
advertising@swea.org, adseurope@swea.org eller adsamerica@swea.org.

För annonsering genom de lokala medlemstidningarna eller deras hemsidor, ombedes ni kontakta respektive avdelningsordförande via e-post.

 

Avdelningar i Afrika
Land Avdelning
Libyen Tripoli
SydAfrika SydAfrika
Tunisien Tunisien


Avdelningar i Asien

Land Avdelning
Indonesien Bali
Japan Japan, Kobe
Kina Beijing, Hong Kong, Shanghai
Korea Seoul
Malaysia Kuala Lumpur
Singapore Singapore
Sri Lanka Sri Lanka
Thailand Bangkok
Vietnam Vietnam (nedlagd)

Avdelningar i Australien - se Oceanien nedan

Avdelningar i Europa

Land Avdelning
Belgien Belgium
Danmark Köpenhamn
England (UK) London ( tidigare UK), Cambridge, Edinburgh,  Guildford, Isle of Wight, Oxford, West Midland
Frankrike Paris, Rivieran
Grekland Athens
Holland Holland
Irland Irland
Italien Milano, Rimini, Rom, Bolzano (Alto Adige området)
Lettland Riga
Litauen Vilnius
Luxemburg Luxemburg
Norge Telemark, Oslo
Polen Warszawa
Portugal Lissabon
Ryssland Moskva
Schweiz Genève, Zürich, Gerra Gambarogna
Spanien Barcelona, Costa Blanca, Madrid, Malaga, Mallorca, Marbella, Gran Canaria
Sverige Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås, Örestad, Helsingborg, Skanör-Falsterbo
Turkiet Istanbul
Tyskland Berlin, Köln/Bonn, Frankfurt/Heidelberg, München
Ungern Budapest
Österrike Wien

Avdelningar i Kanada

Delstat Avdelning
British Columbia Vancouver
Ontario Toronto
Alberta Calgary

Avdelningar i MellanÖstern

Land Avdelning
Förenade Arab Emiraten Dubai
Israel Israel
Libyen Tripoli
Saudi Arabien Saudi (Nedlags 2004 tills vidare), Riyadh
Qatar Qatar

Avdelningar i Mexico
Mexico Mexico City

Avdelningar i Oceanien
Australien Perth
New Zealand New Zealand

Avdelningar i SydAmerika
Land Avdelning
Argentina Buenos Aires (Nedlagd tills vidare)
Brasilien Brasilien
Chile Chile

Avdelningar i USA

Delstat

Avdelning

Alabama Orange Beach
Arizona Arizona
Colorado Denver, Durango
Connecticut Canton, Woodstock
Florida Florida South, St. Augustine
Georgia Atlanta
Hawaii Hawaii
Idaho Boise
Illinois Chicago
Kalifornien San Francisco, Santa Barbara, Los Angeles, Orange County, San Diego
Louisiana New Orleans
Maine Castine
Massachusetts Boston
Michigan Michigan
Minnesota Minnesota
Montana Bozeman
Nevada Las Vegas
New Hampshire Dover
New Jersey New Jersey
New York New York
North Carolina North Carolina, Asheville, Charlotte, Greensboro
Pennsylvania Philadelphia
Puerto Rico Puerto Rico
Rhode island East Greenwich
Texas Austin, Dallas, Houston
Vermont Stowe
Virginia Virginia Beach
Washington Seattle
Distr. of Columbia Washington DC

Adresser till SWEAs Lokalavdelningar
A  B  C  D  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W  Z  Ö

 

  Ort Avdelning Grundat

A

Arizona

SWEA Arizona  
Petra Vighagen-Jacobi
e-post:
arizona@swea.org
1986

x

Aten

SWEA Athens  
Lalli Costoulas Svedling
e-post:
athens@swea.org

1999

x

Atlanta

SWEA Atlanta 
Saga Terrell
e-post:
atlanta@swea.org
1996
  Austin SWEA Austin
Elisabeth Kihlberg
e-post: austin@swea.org
2005

B

Bangkok

SWEA  Bangkok  
Berit Pehrsson Radencrantz
e-post:
bangkok@swea.org
1998
  Barcelona SWEA Barcelona
Maina Novara
e-post:
barcelona@swea.org
2003

x

Beijing


SWEA Beijing  
Marita Löfdahl
e-post: 
beijing@swea.org
1999

x

Belgien

SWEA Belgium 
Lena Ovlinger
e-post:
belgium@swea.org
1991

x

Berlin

SWEA Berlin  
Ankin Häusler
e-post: 
berlin@swea.org
1999

x

Boston

SWEA Boston 
Nina Rännefors
e-post:
boston@swea.org
1985

x

Budapest

SWEA Budapest  
Mirja Kjellgren
e-post:
budapest@swea.org
1998

x

Buenos Aires

SWEA Buenos Aires  
Nedlagd 2003 tills vidare
1997

C

Chicago

SWEA Chicago 
Agneta Rosenberg
e-post:
chicago@swea.org
1993

Chile

SWEA Chile 
Nedlagd 2004 tills vidare
1997
  Costa Blanca SWEA Costa Blanca
Gudrun Åberg
e-post:
costablanca@swea.org
2004

D

Dallas

SWEA Dallas 
Tina Klintmalm
e-post: 
dallas@swea.org 
2000

x

Denver

SWEA Denver  
Birgitta Sigfridsson-Harquail
e-post:
denver@swea.org
1989
  x Dubai SWEA Dubai
Ann Hespe
e-post:
Dubai@swea.org
2001

F

(South) Florida 

SWEA So. Florida  
Filippa Leijonhufvud Reading
e-post:
florida@swea.org
1992

x

Frankfurt/Heidelberg

SWEA Frankfurt/ Heidelberg  
Karin Martyris
e-post:
frankfurt@swea.org
1995

G

Genève

SWEA Genève 
Katarina Ramme Setterberg
e-post:
geneve@swea.org
1991

x

Göteborg

SWEA Göteborg 
Ulla Haag Salomonsson
e-post:
goteborg@swea.org
1986

H

Hawaii

SWEA Hawaii 
Eva Wannheden
e-post:
hawaii@swea.org
1986

x

Holland

SWEA Holland  
Gunilla Léons von Rosen
e-post:
holland@swea.org
1992

x

HongKong

SWEA Hong Kong  
Inger Ström
e-post:
hongkong@swea.org
1988
x Houston SWEA Houston
Lisa Fuglesang
e-post:
houston@swea.org
2003

I

Irland

SWEA Irland 
Ninni Svantesson-Frisk
e-post:
irland@swea.org
1992

x

Israel

SWEA Israel 
Nanette Mayberg
e-post:
israel@swea.org
2000

x

Istanbul

SWEA Istanbul  
Birgitta Kurultay
e-post: 
istanbul@swea.org
1999

J

Japan

SWEA Japan  
Petra Lindberg Hultèn
e-post: japan@swea.org
1988
K Kuala Lumpur SWEA Kuala Lumpur
Anna-Karin Schäfer
e-post:
kualalumpur@swea.org
2004

 

Köln/Bonn

SWEA Köln/Bonn  
Åsa Tunander
e-post: kolnbonn@swea.org
1992

L

Las Vegas

SWEA Las Vegas  
Marita Kingman
e-post:
lasvegas@swea.org
1996

x

Lissabon

SWEA Lissabon  
Anita Beselin
e-post:
lissabon@swea.org
1991
  London (f.d. UK) SWEA London
Ingrid von Dewitz
e-post:
london@swea.org
1989

x

Los Angeles

SWEA Los Angeles  
Anna Jönsson Connell
e-post:
losangeles@swea.org
1979
x Luxemburg SWEA Luxemburg
Raija Peltonen
e-post: luxemburg@swea.org
2003

M

Madrid

SWEA Madrid  
Louise Senninger Åkerblom
e-post:
madrid@swea.org
1992

x

Malaga

SWEA Malaga  
Monica Haglund
e-post: 
malaga@swea.org
1999

 

Mallorca


SWEA Mallorca  
Gisela Ostrovsky
e-post:
mallorca@swea.org
1992

x

Malmö

SWEA Malmö  
(1986 f d Skåne)
Ulla Ganslandt
e-post: malmo@swea.org
1996

x

Marbella

SWEA Marbella  
Marita Elfstrand
e-post:
marbella@swea.org
1990

x

Michigan

SWEA Michigan  
Barbro Lundberg
e-post:
michigan@swea.org
1990

x

Milano

SWEA Milano  
Inga Magnusson-Rio
e-post:
milano@swea.org
1991
x  Milwaukee SWEA Milwaukee
Nedlagd 2001
1998

x

Minnesota

SWEA Minnesota  
Jeanette Hedberg
e-post:
minnesota@swea.org
1996
  Moskva SWEA Moskva
Ulla-Stina Ardevall
e-post: moskva@swea.org
2005
  München SWEA München
Catarina Holtz
e-post: munchen@swea.org
2005

N

New Jersey

SWEA New Jersey 
Iji Gunnarsson
e-post:
newjersey@swea.org
1986
  New Orleans SWEA New Orleans
Eva Lamothe Trivigno
e-post:
neworleans@swea.org
2003

x

New York

SWEA New York 
Victoria Gardezi
e-post:
newyork@swea.org
1983
  x

Norrbotten

SWEA Norrbotten (Luleå) 
Nedlagd 2003
2000

x

North Carolina

SWEA North Carolina  
Gunilla Davidsson
e-post:
northcarolina@swea.org
1996

O

Orange County

SWEA Orange County  
Helena Gagne
e-post:
orangecounty@swea.org
1980

x

Oslo

SWEA Oslo 
Katarina Silfverskiöld
e-post:
oslo@swea.org
1993

P

Paris

SWEA Paris  
Ann Winstanley
e-post:
paris@swea.org
1987
  Perth SWEA Perth
Helena Everkrans-Smith
e-post:
perth@swea.org
2003

x

Philadelphia

SWEA Philadelphia  
Annika Pelme
e-post:
philadelphia@swea.org
1996

R

Riga

SWEA Riga
Annica Parling-Öhman
e-post:
riga@swea.org
2001
  x Rimini SWEA Rimini  
Elizabeth Cederholm
e-post:
rimini@swea.org
1996
x Rivieran SWEA Rivieran
Irena Gellerstedt
e-post: rivieran@swea.org
2003

x

Rom

SWEA Rom  
Marianne Bengtsson Agostino
e-post:
rom@swea.org
1993

S

San Diego

SWEA San Diego  
Marianne Svedlund
e-post:
sandiego@swea.org
1981

x

San Francisco

SWEA San Francisco  
Kerstin Eriksson-Splawn
e-post:
sanfrancisco@swea.org
1983

x

Santa Barbara

SWEA Santa Barbara  
Linda Austin
e-post:
santabarbara@swea.org
1981

x

Saudi

SWEA Saudi 
Nedlagd 2004 tills vidare
1996

x

Seattle

SWEA Seattle 
Malena Grundel
e-post:
seattle@swea.org
1990

x

Seoul

SWEA Seoul 
Louise Gunnestrand
e-post:
seoul@swea.org
1993

x

Singapore

SWEA Singapore 
Monica Berglund
e-post:
singapore@swea.org
1988

x

South Africa

SWEA South Africa  
Karin Smith
e-post: 
southafrica@swea.org
1999

x

Stockholm

SWEA Stockholm 
Ingrid Westin
e-post:
stockholm@swea.org
1986

T

Telemark

SWEA Telemark  
Anita Coward
e-post:
telemark@swea.org
1993

x

Toronto

SWEA Toronto  
Barbro Westin
e-post:
toronto@swea.org
1982

x

Tunisien

SWEA Tunisien  
Margareta Alouane
e-post:
tunisien@swea.org 
2000

U

United Kingdom

SWEA U.K.  - se SWEA London  

V

Vancouver

SWEA Vancouver  
Ingmarie Bysse
e-post:
vancouver@swea.org
1989

x

Vietnam

SWEA Vietnam  
Nedlagd 2000
1996

x

Vilnius

SWEA Vilnius 
Katarina Bergstedt
e-post: 
vilnius@swea.org 
1998
x  Virginia Beach SWEA Virginia Beach
Anna  Lissnils-Morlock
e-post:
virginiabeach@swea.org
2001

x

Västerås

SWEA Västerås  
Ragnhild Friborg
e-post:
vasteras@swea.org
1993

W

Warszawa

SWEA Warszawa  
Lotta Näsberg
e-post:
warszawa@swea.org
1998

x

Washington DC

SWEA Washington DC  
Monika Sergo
e-post: 
washingtondc@swea.org
2000

x

Wien

SWEA Wien  
Ingela Kindås-Mügge
e-post:
wien@swea.org
1997

Z

Zürich

SWEA Zürich  
Eva Stranne
e-post:
zurich@swea.org
1988

Ö

Örestad

SWEA Örestad   
(1986 f d Skåne)
Gun Björklund
e-post:
orestad@swea.org
1996

 

Copyright © 1998 - 2006
SWEA International, Inc.
Last updated October 04, 2006
Contact Webmaster

Promotion of Swedish Culture and Tradition