Kontakta SWEAs Lokalavdelningar

 
 
A  B  C  D  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W  Z  Ö
BeijingChicagoLissabonTorontoVästeråsSouth Africa

Vi inom SWEA uppskattar kontakt med omvärlden. Våra e-postadresser på hemsidan kan däremot inte användas för massutskick i försäljningssyfte.

För information om annonsering internationellt i medlemstidningen SWEA Forum,
på hemsidan www.swea.org eller på www.sweaguiden.com ber vi er e-posta:
advertising@swea.org, adseurope@swea.org eller adsamerica@swea.org.

För annonsering genom de lokala medlemstidningarna eller deras hemsidor, ombedes ni kontakta respektive avdelningsordförande via e-post.

 

  Ort Avdelning Grundat Web

A

Arizona

SWEA Arizona  
Petra Vighagen-Jacobi
e-post:
arizona@swea.org
1986 Klicka här

x

Aten

SWEA Athens  
Lalli Costoulas Svedling
e-post: athens@swea.org

1999 Klicka här

x

Atlanta

SWEA Atlanta 
Saga Terrell
e-post:
atlanta@swea.org
1996 Klicka här
  Austin SWEA Austin
Elisabeth Kihlberg
e-post: austin@swea.org
2005 Klicka här

B

Bangkok

SWEA  Bangkok  
Berit Pehrsson Radencrantz
e-post:
bangkok@swea.org
1998 Klicka här
  Barcelona SWEA Barcelona
Maina Novara
e-post:
barcelona@swea.org
2003 Klicka här

x

Beijing


SWEA Beijing  
Marita Löfdahl
e-post: 
beijing@swea.org
1999 Klicka här

x

Belgien

SWEA Belgium 
Lena Ovlinger
e-post:
belgium@swea.org
1991 Klicka här

x

Berlin

SWEA Berlin  
Ankin Häusler
e-post: 
berlin@swea.org
1999 Klicka här

x

Boston

SWEA Boston 
Nina Rännefors
e-post:
boston@swea.org
1985 Klicka här

x

Budapest

SWEA Budapest  
Mirja Kjellgren
e-post:
budapest@swea.org
1998 Klicka här

x

Buenos Aires

SWEA Buenos Aires  
Nedlagd 2003 tills vidare
1997  

C

Chicago

SWEA Chicago 
Agneta Rosenberg
e-post:
chicago@swea.org
1993 Klicka här

x

Chile

SWEA Chile 
Nedlagd 2004 tills vidare
1997  
  Costa Blanca SWEA Costa Blanca
Gudrun Åberg
e-post:
costablanca@swea.org
2004  

D

Dallas

SWEA Dallas 
Tina Klintmalm
e-post: 
dallas@swea.org 
2000 Klicka här

x

Denver

SWEA Denver  
Birgitta Sigfridsson-Harquail
e-post:
denver@swea.org
1989 Klicka här
  x Dubai SWEA Dubai
Ann Hespe
e-post:
dubai@swea.org
2001 Klicka här

F

(South) Florida 

SWEA So. Florida  
Filippa Leijonhufvud Reading
e-post:
florida@swea.org
1992 Klicka här

x

Frankfurt/Heidelberg

SWEA Frankfurt/ Heidelberg  
Karin Martyris
e-post:
frankfurt@swea.org
1995 Klicka här

G

Genève

SWEA Genève 
Katarina Ramme Setterberg
e-post:
geneve@swea.org
1991 Klicka här

x

Göteborg

SWEA Göteborg 
Ulla Haag Salomonsson
e-post:
goteborg@swea.org
1986 Klicka här

H

Hawaii

SWEA Hawaii 
Eva Wannheden
e-post:
hawaii@swea.org
1986 Klicka här

x

Holland

SWEA Holland  
Gunilla Léons von Rosen
e-post:
holland@swea.org
1992 Klicka här

x

HongKong

SWEA Hong Kong  
Inger Ström
e-post:
hongkong@swea.org
1988 Klicka här
x Houston SWEA Houston
Lisa Fuglesang
e-post:
houston@swea.org
2003  

I

Irland

SWEA Irland 
Ninni Svantesson-Frisk
e-post:
irland@swea.org
1992 Klicka här

x

Israel

SWEA Israel 
Nanette Mayberg
e-post:
israel@swea.org
2000 Klicka här

x

Istanbul

SWEA Istanbul  
Birgitta Kurultay
e-post: 
istanbul@swea.org
1999  

J

Japan

SWEA Japan  
Petra Lindberg Hultène-post: japan@swea.org
1988 Klicka här
K Kuala Lumpur SWEA Kuala Lumpur
Anna-Karin Schäfer
e-post:
kualalumpur@swea.org
2004 Klicka här

 

Köln/Bonn

SWEA Köln/Bonn  
Åsa Tunander
e-post: kolnbonn@swea.org
1992 Klicka här

L

Las Vegas

SWEA Las Vegas  
Marita Kingman
e-post:
lasvegas@swea.org
1996  

x

Lissabon

SWEA Lissabon  
Anita Beselin
e-post:
lissabon@swea.org
1991 Klicka här
  London (f.d. UK) SWEA London
Ingrid von Dewitz
e-post:
london@swea.org
1989 Klicka här

xx

Los Angeles

SWEA Los Angeles  
Anna Jönsson Connell
e-post:
losangeles@swea.org
1979 Klicka här
x Luxemburg SWEA Luxemburg
Raija Peltonen
e-post:
luxemburg@swea.org
2003 Klicka här

M

Madrid

SWEA Madrid  
Louise Senninger Åkerblom
e-post:
madrid@swea.org
1992 Klicka här

x

Malaga

SWEA Malaga  
Monica Haglund
e-post: 
malaga@swea.org
1999 Klicka här

x

Mallorca


SWEA Mallorca  
Gisela Ostrovsky
e-post:
mallorca@swea.org
1992 Klicka här

x

Malmö

SWEA Malmö  
(1986 f d Skåne)
Ulla Ganslandt
e-post:
malmo@swea.org
1996 Klicka här

x

Marbella

SWEA Marbella  
Marita Elfstrand
e-post:
marbella@swea.org
1990 Klicka här

x

Michigan

SWEA Michigan  
Barbro Lundberg
e-post:
michigan@swea.org
1990 Klicka här

x

Milano

SWEA Milano  
Inga Magnusson-Rio
e-post:
milano@swea.org
1991 Klicka här
x  Milwaukee SWEA Milwaukee
Nedlagd 2001
1998  

x

Minnesota

SWEA Minnesota  
Jeanette Hedberg
e-post:
minnesota@swea.org
1996 Klicka här
  Moskva SWEA Moskva
Ulla-Stina Ardevall
e-post: moskva@swea.org
2005 Klicka här
  München SWEA München
Catarina Holtz
e-post: munchen@swea.org
2005 Klicka här

N

New Jersey

SWEA New Jersey 
Iji Gunnarsson
e-post:
newjersey@swea.org
1986 Klicka här
  New Orleans SWEA New Orleans
Eva Lamothe Trivigno
e-post:
neworleans@swea.org
2003  

x

New York

SWEA New York 
Victoria Gardezi
e-post:
newyork@swea.org
1983 Klicka här
x

Norrbotten

SWEA Norrbotten (Luleå) 
Nedlagd 2003
2000  

x

North Carolina

SWEA North Carolina  
Gunilla Davidsson
e-post:
northcarolina@swea.org
1996 Klicka här

O

Orange County

SWEA Orange County  
Helena Gagne
e-post:
orangecounty@swea.org
1980 Klicka här

x

Oslo

SWEA Oslo 
Katarina Silfverskiöld
e-post:
oslo@swea.org
1993 Klicka här

P

Paris

SWEA Paris  
Ann Winstanley
e-post:
paris@swea.org
1987 Klicka här
  Perth SWEA Perth
Helena Everkrans-Smith
e:post:
perth@swea.org
2003  

x

Philadelphia

SWEA Philadelphia  
Annika Pelme
e-post:
philadelphia@swea.org
1996 Klicka här

R

Riga

SWEA Riga
Annica Parling-Öhman
e-post:
riga@swea.org
2001 Klicka här
  x Rimini SWEA Rimini  
Elizabeth Cederholm
e-post:
rimini@swea.org
1996  
x Rivieran SWEA Rivieran
Irena Gellerstedt
e-post:
rivieran@swea.org
2003 Klicka här

x

Rom

SWEA Rom  
Marianne Bengtsson Agostino
e-post:
rom@swea.org
1993 Klicka här

S

San Diego

SWEA San Diego  
Marianne Svedlund
e-post:
sandiego@swea.org
1981 Klicka här

x

San Francisco

SWEA San Francisco  
Kerstin Eriksson-Splawn
e-post:
sanfrancisco@swea.org
1983 Klicka här

x

Santa Barbara

SWEA Santa Barbara  
Linda Austin
e-post:
santabarbara@swea.org
1981  

xx

Saudi

SWEA Saudi 
Nedlagd 2004 tills vidare
1996 Klicka här

xx

Seattle

SWEA Seattle 
Malena Grundel
e-post:
seattle@swea.org
1990 Klicka här

x

Seoul

SWEA Seoul 
Louise Gunnestrand
e-post:
seoul@swea.org
1993 Klicka här

x

Singapore

SWEA Singapore 
Monica Berglund
e-post:
singapore@swea.org
1988 Klicka här

x

South Africa

SWEA South Africa  
Karin Smith
e-post: 
southafrica@swea.org
1999 Klicka här

x

Stockholm

SWEA Stockholm 
Ingrid Westin
e-post:
stockholm@swea.org
1986 Klicka här

T

Telemark

SWEA Telemark  
Anita Coward
e-post:
telemark@swea.org
1993 Klicka här

x

Toronto

SWEA Toronto  
Barbro Westin
e-post:
toronto@swea.org
1982 Klicka här

x

Tunisien

SWEA Tunisien  
Margareta Alouane
e-post:
tunisien@swea.org 
2000  

U

United Kingdom

SWEA U.K.  - se SWEA London    

V

Vancouver

SWEA Vancouver  
Ingmarie Bysse
e-post:
vancouver@swea.org
1989 Klicka här

x

Vietnam

SWEA Vietnam  
Nedlagd 2000
1996  

x

Vilnius

SWEA Vilnius 
Katarina Bergstedt
e-post: 
vilnius@swea.org 
1998 Klicka här
  x Virginia Beach SWEA Virginia Beach
Anna  Lissnils-Morlock
e-post:
virginiabeach@swea.org
2001 Klicka här

x

Västerås

SWEA Västerås  
Ragnhild Friborg
e-post:
vasteras@swea.org
1993 Klicka här

W

Warszawa

SWEA Warszawa  
Lotta Näsberg
e-post:
warszawa@swea.org
1998 Klicka här

x

Washington DC

SWEA Washington DC  
Monika Sergo
e-post: 
washingtondc@swea.org
2000 Klicka här

x

Wien

SWEA Wien  
Ingela Kindås-Mügge
e-post:
wien@swea.org
1997 Klicka här

Z

Zürich

SWEA Zürich  
Eva Stranne
e-post:
zurich@swea.org
1988 Klicka här

Ö

Örestad

SWEA Örestad   
(1986 f d Skåne)
Gun Björklund
e-post:
orestad@swea.org
1996 Klicka här


 

Copyright © 1998 - 2006
SWEA International, Inc.
Last updated October 04, 2006
Contact Webmaster

Promotion of Swedish Culture and Tradition